Czym jest dobry escape room?

straszny pokoj

Spotykamy się z rosnącą popularnością escape roomów, aczkolwiek im więcej ich się pojawia, tym częściej pewne rozwiązania są powielane. W końcu trzeba zadać pytanie – co czyni escape room „dobrym”? Dzisiaj postaramy się poznać odpowiedź na to pytanie.

Dobry escape room – czyli jaki?

dlon w escape roomieBardzo ważne pytanie, które należy zadać na początku – czym w zasadzie jest „dobry” escape room? Pierwsze co nam powinno się nasunąć na myśl, to escape room, który po prostu daje radość i sprawia, że goście się dobrze bawią. Niemniej jednak, czy skupianie się tylko i wyłącznie wokół faktu dobrej zabawy i czerpania radości będzie nam w stanie w pełni powiedzieć, że jest to „dobry” room escape? W końcu, na escape room składa się znacznie więcej czynników, aniżeli tylko te, które widzimy na pierwszy rzut oka. Oczywiście, dobra zabawa jest niesłychanie ważna, aczkolwiek znajdą się i tacy goście, którzy podchodzą do escape roomu w bardziej osobliwy sposób. Traktują go jako wyzwanie, które staje przed nimi i chcą to wyzwanie pokonać za wszelką cenę. Stąd też, „dobry” escape room nie będzie cechował się tylko możliwością gwarantowania dobrej zabawy, ale i również ciekawością, kreatywnymi rozwiązaniami oraz potencjalnym wyzwaniem jakie się w nim skrywa.

Czy to nie za dużo?

room escapeNajlepszy escape room jest miejscem, które potrafi zapewnić szereg wrażeń oraz emocji, a nie tylko jedno czy też dwa. Jeśli weźmiemy pod lupę wymagania wielu osób, które przychodzą do escape roomu, to zobaczymy, że niektórzy z nich są na tyle ambitni, że oczekują czegoś więcej, aniżeli dobrej i przelotnej zabawy. Ważnym aspektem w kreowaniu escape roomu jest stworzenie miejsca, które zapisze się w pamięci. Miejsca, przy którym będzie można swobodnie powiedzieć, że było wyjątkowe, bo akurat zapisało się w głowie, bo akurat było wymagające i ostatecznie, bo było kreatywne. 

Presja na twórcach

Z jednej strony mamy potencjalnych gości escape roomów, z drugiej strony natomiast są ich twórcy. Są to osoby, które łączą projektowanie z bogatą wyobraźnią i za każdym razem, gdy muszą taki escape room zaprojektować, to stają przed sporym wyzwaniem, gdyż oczekiwania stale rosną. To jest pierwsza kwestia, druga kwestia natomiast jest taka, że niezmiernie ważnym jest unikanie powtarzalności oraz mówiąc wprost – nudy. 

Ostatecznie jednak escape roomy są różnorodne. Nie jest tajemnicą, że niektóre z nich są po prostu ciekawym miejscem do spędzenia czasu, aczkolwiek istnieją też takie, które rzucają prawdziwe wyzwanie i są w stanie zaskoczyć swoim potencjałem oraz ilością zabawy jakiej mogą dostarczyć.