Pomysł na idealną imprezę integracyjną – Escape Room

escape room

Budowanie odpowiedniego “team spirit” to jedna z ważniejszych rzeczy o których powinien pamiętać każdy przedsiębiorca zatrudniający większą grupę pracowników. Porozumienie między pracownikami oraz ich chęć do współpracy znacznie zwiększa ich efektywność, a także pozwala wykonywać powierzone im zadania lepiej i szybciej. Jednym ze sposobów na team building, który zdobywa w Polsce coraz większą popularność są tak zwane „escape roomy”. Czym one są, a ponadto czy faktycznie dobrze sprawdzają się w budowaniu drużyny?

„Do you wanna play a game?”

Protoplastą escape roomów były popularne w latach 80. ubiegłego stulecia gry komputerowe, polegające na rozwiązywaniu zagadek wyświetlanych na monitorze, dzięki czemu możliwa była ucieczka z wirtualnego pomieszczenia. Nie da się również nie zauważyć inspiracji zaczerpniętej z książek kryminalnych oraz kultowych już horrorów pokroju “Piły”. Pierwsze escape roomy powstały na początku XXI wieku w USA, skąd rozprzestrzeniły się na inne kontynenty. Tematyka tych miejsc jest doprawdy różnoraka. Od motywów mitologicznych, poprzez klimaty XIX wiecznej Anglii i historii Kuby Rozpruwacza aż po klimaty rodem z science-fiction. Dzięki oferowanej różnorodności ten sposób spędzania wolnego czasu stawał się coraz popularniejszy, szczególnie wśród młodych ludzi. Z czasem zaczęto dostrzegać także inne, integracyjne walory tego miejsca.

„Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”

escape roomZarówno duże, jak i małe firmy zauważyły, że wypad do escape roomu to doskonały pomysł na imprezę integracyjną. Poprzez konieczność współpracy podczas rozwiązywania zagadek manualnych oraz logicznych, pracownicy uczą się efektywnego działania pod presją czasu. Nierzadko przyjdzie im podejmować ryzykowne decyzje, prowadzące ostatecznie do wygranej lub przegranej. Często organizator – czyli zwykle prezes, dyrektor lub kierownik danej firmy – ma przygotowane nagrody dla ekip, które najszybciej uporały się ze wszystkimi zadaniami – mogą to być bilety do kina lub inne upominki. Innowacyjne podejście do tematu team buildingu sprawi, że pozornie niewinna zabawa znacznie poprawi relacje wewnątrz zespołu i znacznie przyczyni się do podniesienia ich wydajności. Jednak należy pamiętać o tym, by powierzyć organizację takiego eventu specjalistom.

Kiepskiej jakości zagadki lub, co gorsza, sala zaprojektowana w sposób niezapewniający bezpieczeństwa uczestników odniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Z całą pewnością warto zainteresować się możliwościami, jakie dają dzisiejsze escape roomy. Miejsc spełniających wszystkie normy bezpieczeństwa nie brakuje. Świeże podejście do kształtowania firmowego teambuldingu z pewnością nie pozostanie bez echa wśród pracowników, a także może przyczynić się do poprawienia zewnętrznej opinii o firmie wśród potencjalnych kandydatów na nowo tworzone stanowiska w przyszłości.