Potencjał escape roomów

klucz w zamku

Escape roomy są miejscem, które zaczęło stosunkowo niedawno zyskiwać na popularności i z każdym kolejnym mijającym miesiącem, tysiące młodych ludzi na całym świecie korzysta z nich świetnie się bawiąc. Niemniej jednak, czy za escape roomami skrywa się tylko i wyłącznie dobra zabawa?

Escape roomy jako miejsce rozwoju?

zamkniety escape roomSpójrzmy, sześćdziesiąt minut, pomieszczenie i jedno zadanie postawione przed Tobą i Twoimi przyjaciółmi – wydostać się. Adrenalina rośnie, mózg zaczyna pracować, a współpraca jest kluczem do zwycięstwa. Niemniej jednak, jeśli spojrzymy na to z innej perspektywy dostrzeżemy pewną głębię związaną z escape roomami. Ich główne założenie pozwala na sporą kreatywność w budowaniu wielu z nich. W końcu, escape roomy to empiryczne zagadki, które rozwiązujemy doświadczając je bezpośrednio, na własnej skórze. Nie jest tajemnicą to, że zagadki stymulują rozwój naszego mózgu i naszej osobowości. Tak więc, zadajmy sobie pytanie – jak bardzo mogą nas rozwijać zagadki empiryczne, które wymagają od nas działania?

Rozwój, ale jaki konkretnie?

drzwi w escape roomieTo jest bardzo dobre pytanie. Pierwsze co nasuwa się na myśl, to rzecz jasna kreatywność i wyobraźnia. W pewnym kontekście, escape room to swojego rodzaju starcie między twórcą escape roomu a graczem, gdyż obie strony mają jaśnie określony cel. Twórca ma za zadanie stworzyć kreatywne i atrakcyjne miejsce, które rzuci wyzwanie gościom. Gracz z kolei musi znaleźć kreatywny sposób na wydostanie się stamtąd. Ostatecznie, obie strony wpływają na siebie nawet nie widząc siebie. Poza samą wyobraźnią i kreatywnością, nasza percepcja i skupienie również może się rozwinąć. Obie te zdolności są niezwykle potrzebne w takim miejscu, a prawdą jest to, że jeśli używamy jakiejś zdolności, to tym samym ją rozwijamy. Kolejną cechą, która może ulec rozwinięciu jest zdolność do komunikacji, współpraca i przede wszystkim intensywna praca w zespole. Dobrze skonstruowany escape room jest w stanie rzucić wyzwanie nie tylko jednej osobie, ale całej grupie, a rozwiązanie najbardziej skomplikowanych z nich będzie wymagało sporej dawki współpracy oraz współgrania między uczestnikami zabawy. 

Ostatecznie, gdy spojrzymy na escape roomy, to zauważymy, że jest to świetne miejsce pod wieloma aspektami. Przede wszystkim możemy się tam dobrze bawić, aczkolwiek przy okazji możemy rozwinąć nasze subtelne umiejętności, które nie tak łatwo jest rozwinąć bez konkretnej stymulacji. Dzięki kreatywnym projektom escape roomów, ludzie są stawiani przed coraz to większymi i ciekawszymi wyzwaniami, a to z kolei wpływa nie tylko na dobrą zabawę, ale i również nasz własny rozwój osobisty.